WYNAGRODZENIE MINIMALNE

Wynagrodzenie minimalne w Niemczech


Nowa regulacja dotycząca wynagrodzenia minimalnego w Niemczech, weszła w życie 1 maja 2011 roku, w dniu otwarcia niemieckiego rynku pracy. Zostało ustalone minimalne wynagrodzenie na poziomie 6,89 euro brutto/godzinę w landach wschodnich i 7,79 euro brutto/godzinę w landach zachodnich, dla pracowników zatrudnianym przez agencje pracy tymczasowej. Do tej pory stawki te wynosiły  nie więcej niż 6,5 euro, czasem także 5 euro.

Po otwarciu niemieckiego rynku pracy, nowa regulacja obejmuje wszystkich pracowników tymczasowych, nie tylko Niemców, ale także Polaków czy Rumunów. Nie dotyczyć będzie jednak pracowników zatrudnianych w rolnictwie.

Niektóre agencje wykorzystując lukę w ustawie mogą zatrudniać pracowników, aby pracowali za niższą stawkę nie tylko bezpośrednio w rolnictwie, ale także np. do produkcji na rzecz rolnictwa.

Wynagrodzenie minimalne nie będzie dotyczyć osób , które będą podpisywać umowy bezpośrednio u niemieckiego pracodawcy, nie z Agencjami pracy tymczasowej. W każdym  landzie obowiązują inne stawki, które zależne są od kwalifikacji pracowników oraz branży. Pracownicy najsłabiej wykwalifikowani tzw. Entgeltgruppe 1 zarabiać będą 7,60 euro brutto/godzinę, pracownicy z Entgeltgruppe 2 -  8,22 euro brutto/godzinę, Entgeltgruppe 3 – 9,50 euro brutto/godzinę, pracownicy wykonujący czynności wymagające doświadczenia i większych umiejętności zakwalifikowani do Entgeltgruppe 4 zarabiać będą  10,16 euro brutto/godzinę.

Zmiany wprowadzone przez Niemiecki rząd dotyczące stawek minimalnych miały uspokoić pracowników niemieckich, którzy obawiali się, że nowo przybyli pracownicy tymczasowi z krajów UE pracujący za niższe stawki, spowodują obniżenie ich wynagrodzeń. Największe zainteresowanie pracą w Niemczech jest wśród pracowników z niskimi kwalifikacjami zawodowymi, wśród: elektryków, stolarzy, robotników budowlanych, spawaczy.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz