WYNAGRODZENIE MINIMALNE

Wynagrodzenie minimalne w Wielkiej Brytanii


Minimalne wynagrodzenie w Wielkiej Brytanii – NMW (National Minimum Wages), to najniższa stawka za godzinę jaka powinien zapłacić pracodawca brytyjski swoim pracownikom.

W październiku 2011 r  nastąpiła podwyżka minimalnych stawek godzinowych. Istnieją ich trzy poziomy  zależne od wieku oraz  stawki dla uczniów.

Od października obowiązują następujące stawki godzinowe:

stawka £5.93 – dla osób po 21 roku życia, stawka £4.92 – dla wszystkich osób od 18 – 20 lat, £3.64 – dla osób z przedziału 16 – 17 lat, dla osób które skończyły edukacją i £2.50 minimalna stawka dla osób 19 letnich lub poniżej tego wieku, wówczas kiedy jest to ich pierwszy rok nauki zawodu.

W Wielkiej Brytanii duża ilość pracowników, będących w wieku w którym kończy się szkołę posiadają już  prawo do wypłaty chociażby wynagrodzenia minimalnego. Pracodawcy w Wielkiej Brytanii zobligowani są do jego płacenia takim pracownikom.

Wynagrodzenie minimalne otrzymuje się niezależnie od tego czy wypłatę pobiera się tygodniowo, miesięcznie, czy dokonywana jest ona za pomocą przelewu,  gotówki czy jeszcze w jakiś inny sposób, nie ma znaczenia również w jakim wymiarze czasu pracy się pracuje, czy jest to pełny etat, czy jakaś jego część. Nie ma wpływu fakt, czy pracuje się bezpośrednio u pracodawcy czy w jakimś innym miejscu gdzie wykonywana jest praca, oraz czy zatrudniony jest jeden czy wielu pracowników, także niezależnie w której części Wielkiej Brytanii wykonuje się pracę.

Prawo do otrzymywania wynagrodzenia minimalnego mają również osoby, które podpisały wcześniej zgodę na otrzymywanie wynagrodzenia które jest niższe niż od minimalnego. Nie ma znaczenia czy taki dokument pracownik podpisał dobrowolnie, czy został namówiony lub zmuszony, nie ma on żadnej mocy prawnej, a pracownik musi otrzymywać wynagrodzenie co najmniej minimalne.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz