WYNAGRODZENIE MINIMALNE

Wzrost wynagrodzenia minimalnego na Białorusi

admin 21 stycznia 2012 Aktualności, Białoruś Brak komentarzy


Wynagrodzenie minimalne Na Białorusi od 1 stycznia będzie kształtowało się na poziomie 1 mln. rubli białoruskich to jest 411,7 zł i będzie dwa razy wyższe niż na początku ubiegłego roku. Ceny towarów oraz usług wzrastają systematycznie na Białorusi a poziom inflacji od początku 2011 r. do grudniu wynosił 104 procent.

Rząd białoruski 9 grudnia podjął decyzję aby wynagrodzenie minimalne dla pracowników, którzy  zatrudnieni są na etacie ponieść do wysokości 1 mln. rubli. W 2011 r. płaca minimalna wynosiła 460 tys. rubli i była podnoszona w przeciągu całego roku.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko wypowiedział się w listopadzie na temat przyczyn podwyżek cen. Stwierdził, że za ich wzrost odpowiada przede wszystkim brak odpowiednich przepisów antymonopolowych, czego skutkiem jest ustalanie własnych zawyżonych cen towarów przez sprzedawców.


W grudniu białoruskie władze poszerzyły listę artykułów oraz usług, których cena regulowana jest przez Ministerstwo Gospodarki, także władze obwodowe i władze Mińska. Na listę trafiły takie artykuły jak: ryby, parówki, także sól, sery, kawa, herbata oraz pierogi. Na poprzedniej liście znajdował się chleb, wieprzowina, wołowina, mleko, jajka, mąka pszenna oraz makaron.

Media zarzucają władzom Białorusi, że przyczyna kłopotów gospodarczych kraju mogą być podwyżki pensji oraz emerytur tuż przed wyborami w 2010 r (wybory prezydenckie) oraz z emisją dodatkowego pieniądza aby finansować programy państwowe.

Średnie wynagrodzenie w listopadzie na Białorusi wynosiło wg danych pochodzących z Biełstatu czyli głównego urzędu statystycznego 2,44 mln rubli białoruskich czyli nieco ponad 1000 zł.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz