WYNAGRODZENIE MINIMALNE

Związek bezrobocia z wynagrodzeniem minimalnym


Niechęć większości pracodawców oraz części ekspertów odnośnie podwyższania płacy ściśle związana jest  z sytuacją najmniej zarabiających. Uważa się, że wzrost płacy minimalnej przyczynia się do większego bezrobocia. List otwartym wystosowany  do premiera Tuska, podpisany m.in. przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców i  Inicjatywę Firm Rodzinnych, zawierał informację co stanie się po podwyższeniu płacy minimalnej m.in. zostaną zwolnieni ci z pracowników których praca nie jest warta tego wynagrodzenia.

Kolejnymi argumentami przeciw są:

  • część pracowników znajdzie się w szarej strefie,
  • etaty zostaną zamienione na umowy cywilnoprawne, nie podlegające pod kodeks pracy, w takim przypadku obowiązkowe podwyżki ich nie obejmują,
  • młodzi oraz  słabo wykwalifikowani pracownicy będą mieli utrudnione wejście na rynek pracy,
  • wyższe koszty pracy, obecnie jest to 60 do 80% wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika.

Koszty pracy w Polsce są 3-4 razy niższe niż te na Zachodzie. Zyski firm rosną kilkakrotnie szybciej niż wzrost płac, przez co wzrasta ich konkurencyjność zwykle odbywa się to kosztem taniej siły roboczej, nie przez podnoszenie jakości i wydajności pracy. Wzrost wynagrodzenia minimalnego to także zysk dla rodzimych przedsiębiorców. Pracownicy zarabiający nieduże pieniądze kupują głównie produkty krajowe, przez co  zwiększa się popyt.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz