WYNAGRODZENIE MINIMALNE

Nieregulowana płaca minimalna w Niemczech


W Niemczech,  Austrii i w Skandynawii nie ma ściśle określonej przez ustawę wysokości wynagrodzenia minimalnego.

Z obliczeń jakie wykonali niemieccy ekonomiści wynika, że płaca minimalna powinna kształtować się w granicach ok. 1400 euro na miesiąc za wykonywanie pracy na cały etat, co daje około 8,50 euro na godzinę.

Wprowadzone zostały stawki minimalne za wykonywanie pracy, dotyczy to jednak wybranych branży. W branży budowlanej wykwalifikowany pracownik ma szansę zarobić około 22 euro na godzinę, zwykły pracownik budowlany ok. 10,50 euro. Sprzątaczka może otrzymać do 8,40 euro na godzinę. Minimalne wynagrodzenie  dla opiekunek kształtuje się na poziomie ok.7,40 do 8,50 euro.

Wykwalifikowany pracownik który pracuje w gastronomii początkowo zarabia 1200 – 1500 euro miesięcznie. Płaca kelnera wynosi ok. 1200 euro, kucharz może zarobić 10 euro na godzinę. Wysoko wykwalifikowane pielęgniarki biegle posługujące się j. niemieckim mogą liczyć na płacę w wysokości na 3000 do 4000 euro na miesiąc. Pracownicy sezonowi, którzy wykonują najprostsze prace fizyczne, mogą zarobić średnio od 4 do 6 euro na godzinę.

Podane stawki mogą się zmieniać na co ma wpływ wiele czynników. Bardzo ważną kwestią jest znajomość j.niemieckiego, jak również wykształcenie i doświadczenie zawodowe, które w danych branżach pełni ważną rolę.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz