WYNAGRODZENIE MINIMALNE

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w Wielkiej Brytanii


Zmiana minimalnego wynagrodzenia dla Brytyjczyków zmieni się jak co roku i zacznie obowiązywać już od jesieni. Podwyższona zostanie stawka minimalnej płacy za godzinę i dotyczyć będzie osób starszych. Wyniesie ona  około 1.8 % – 11 pensów. Dla pracowników którzy nie ukończyli 20 lat stawka płacy minimalnej pozostanie na niezmienionym poziomie. Jest to celowy zabieg ze strony rządu i ma przyczynić się do znacznego zwiększenia zatrudniania wśród młodych.

Na chwilę obecną minimalne wynagrodzenie dla osoby dorosłej nie może wynosić mniej niż  niższe niż kwota 6.08 GBP od 1 października stawka wzrosła do kwoty 6.19 GBP za godzinę pracy. Zatrudnianie pracownika w Wielkiej Brytanii za wynagrodzenie poniżej minimalnej stawki nie jest zgodne z prawem.
Po podwyżce minimalne wynagrodzenie jakie otrzyma pracownik będzie wynosiło 247.60 GBP brutto za 40 godzin pracy tygodniowo.

Większość z pracowników ma prawo otrzymywać płacę minimalną. Nie ma znaczenia czy pracownik wykonuje pracę na pełny etat czy na jego część oraz czy wykonywana praca jest stała czy jest to kontrakt krótkoterminowy.

W rożnych przedziałach wiekowych obowiązują  inne stawki za godzinę pracy.

Wynagrodzenie minimalne które będzie obowiązywać od dnia 01.10.2012 dla poszczególnych grup wiekowych będzie wynosiło:

  • 6.19 GBP dla  pracowników powyżej 21 lat
  • 4.98 GBP dla pracowników od 18 – 20 lat
  • 3.68 GBP dla pracowników 16 – 17 lat
  • 2.60 GBP dla praktykantów i stażystów

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz