WYNAGRODZENIE MINIMALNE

Największe problemy podatników podczas składania deklaracji PIT

admin 23 marca 2013 Aktualności Brak komentarzy


Każdy obywatel w Polsce jest zobowiązany do płacenia podatków. Kiedy nadchodzi okres złożenia formularza PIT często pojawiają się problemy, najczęściej natury prawnej.

Nie ufamy aplikacjom

Większość podatników składa deklaracje osobiście w urzędzie nie ufając za bardzo potwierdzeniom internetowym. Jednym z większych zaniedbań, brak przechowywania dokumentacji przez pięć kolejnych lat. Dodatkowo dochodzą zagadnienia matematyczne, odejmowanie, odpisywanie ulg, zaokrąglenia. Jeżeli to Twoja pięta Achillesowa wybierz pity program.

Nie taki diabeł straszny

Osiągając dochód otrzymasz od pracodawcy, bądź innej instytucji formularz z potwierdzeniem wszystkich uzyskanych świadczeń. Cyfry wystarczy przenieść do programu, który samodzielnie wyliczy wszystkie kwoty. Należy wiedzieć, że urzędnik nie może samodzielnie zmienić nawet jednego pola w dostarczonym przez podatnika dokumencie. Musi go wzywać do kontroli, wniesienia poprawek. Poprawność to cecha oszczędzającą nerwy. Konieczny podpis podatnika na PIT, u małżeństw także podwójny podpis, chyba że wcześniej jedna osoba z pary uzyskała i potwierdziła pełne pełnomocnictwo.

Uwaga na identyfikację

Niektórzy ludzie podają błędny identyfikator, ponieważ dosłownie wszystko przepisują z PIT-11 (od pracodawcy). Poznaj dokładnie swoje dane. Trzeba zawsze wybierać formularze zoptymalizowane pod dany rok podatkowy. Nie możesz ściągnąć starych wersji i oddać ich do urzędu. Jeżeli zależy ci na odliczeniach zadbaj o załączniki. Do PIT wpisujesz wszystko drukowanymi literami. Ten kłopot eliminują deklaracje elektroniczne.

Absolutnie nie osiągnąłeś dochodu?

Wtedy PIT cię nie obowiązuje. Kiedy z jakichkolwiek przyczyn losowych nie masz PIT-11, bo pracodawca zawiódł lub nie skutkują nawet interwencje urzędu, wtedy samodzielnie zbierasz informacje i wiąże cię obowiązek złożenia zeznania.

Masz bardzo duży indywidualny problem i niepewną sytuację?

Zgłoś się po indywidualną interpretację podatkową do Dyrektora Izby Skarbowej. Formularz złożysz bez trudu w wersji elektronicznej. Otrzymasz pełną odpowiedź i już bez wątpliwości nawiążesz kontakt ze swoim Urzędem Skarbowym.

Na zakończenie

Kłopoty podatników są spowodowane licznymi aktualizacjami przepisów, niewiedzą, zbytnim skomplikowaniem. Urzędy Skarbowe rzadko jednak karzą mandatami, czy pociągają do olbrzymiej odpowiedzialności za drobne pomyłki. Wszystko zostaje wyjaśniane na bieżąco. Warto ogólnie poznać główne założenia podatku dochodowego od osób fizycznych, aby zaoszczędzić sobie czasu.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz