WYNAGRODZENIE MINIMALNE

O czym trzeba wiedzieć zakładając firmę?

admin 4 maja 2013 Aktualności Brak komentarzy


Założenie własnej działalności gospodarczej związane jest nie tylko z koniecznością posiadania określonej wizji biznesowej, ale też ze spełnieniem szeregu warunków narzucanych przez prawo. Aby zostać przedsiębiorcą, należy przede wszystkim zgłosić ten fakt w Urzędzie Gminy. W ten sposób firma zostanie wpisana do rejestru CEIDG prowadzonego przez Ministra Gospodarki.

Rejestracja firmy w CEIDG obecnie wiąże się także z jej zgłoszeniem do trzech innych podmiotów: Urzędu Skarbowego, ZUSu i GUSu. Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje numery NIP i REGON.

Do Urzędu Skarbowego trzeba się jednak wybrać samodzielnie, aby zarejestrować firmę jako płatnika podatku VAT. Teoretycznie nie jest to wymagane na początku działalności, ponieważ firmy mające obroty poniżej 140 tysięcy złotych rocznie nie muszą płacić VAT-u. Jak jednak pokazuje praktyka, vatowcy dużo lepiej sobie radzą na rynku. Związane jest to z tym, że duże podmioty gospodarcze, zamawiając towar lub usługę, wybierają firmy wystawiające faktury, na podstawie których mogą sobie odliczyć podatek.

Płatnicy VATu są obowiązani do zakupienia kasy fiskalnej, i potwierdzania każdej transakcji paragonem lub fakturą. Ręczne wypisywanie każdej faktury trwa długo i łatwo jest o pomyłkę, dlatego najlepiej jest zakupić odpowiedni program do faktur.

Program faktura

Sytuacja prawna przedsiębiorcy komplikuje się, gdy zatrudnia on pracownika. Wtedy firma musi spełniać wszelkie wymogi stawiane jej przez prawo pracy. Zatrudnienie musi być zgłoszone do Państwowej Inspekcji Pracy, Sanepidu, oraz oczywiście ZUSu i Urzędu Skarbowego.

Pracodawca zobowiązany jest opłacać składki na ubezpieczenie społeczne i podatek dochodowy nie tylko za siebie, ale też za pracownika. Dodatkowo, do końca lutego musi przedstawić dla wszystkich zatrudnionych formularz PIT-11.

Te liczne obowiązki powodują, że nierzadko przedsiębiorcy omijają prawo zatrudniając na umowy cywilnoprawne. Nie jest to obwarowane tak licznymi przepisami, jednak należy pamiętać, iż omijanie w ten sposób przepisów prawa pracy jest nielegalne.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz