WYNAGRODZENIE MINIMALNE

Wyzwania współczesnego rynku pracy

admin 4 maja 2013 Aktualności Brak komentarzy


O trudnościach rynku pracy przekonał się każdy, kto w ostatnim czasie zajmował się poszukiwaniem zatrudnienia. Rynek jest mocno wybredny i dzisiaj nie wystarczy dokument potwierdzający wyższe wykształcenie by znaleźć pracę – obecnie trzeba pokazać się, że potrafi jeszcze więcej. W rozmaitych analizach dotyczących zatrudnienia w Polsce, wielokrotnie powtarza się wiadomość, iż dużą grupę bezrobotnych stanowią ludzie młodzi. Jest to o tyle ciekawe, że grupa ta jest najbardziej mobilna, potrafi obsługiwać komputer, jest energiczna i chce się uczyć.

Niestety – bardzo często pracodawcy wymagają doświadczenia, którym młodzi ludzie nie zawsze mogą się pochwalić. Oczywiście można zrozumieć intencje pracodawcy – zależy mu bowiem na znalezieniu jak najlepszego pracownika. W wielu przypadkach może się jednak okazać, iż młody pracownik będzie bardziej energiczny, sprawniejszy i zaangażowany niż osoba, posiadająca „nie wiadomo jakie” doświadczenie.

Młodzi ludzie nie są jednak pozostawieni sami sobie w poszukiwaniu zatrudnienia. Mogą oni korzystać ze zróżnicowanych pomocy – z pewnością wesprze ich powiatowy urząd pracy czy agencja pracy. Młodzi ludzie często sprawnie posługują się internetem, toteż z pewnością będą miały dostęp do bardzo obszernej i systematycznie aktualizowanej bazy ogłoszeń, a także setek porad dotyczących napisania prawidłowego (i interesującego!) życiorysu, rozmów kwalifikacyjnych, najczęściej popełnianych błędów i wielu innych.

Jeśli jednak korzystając z internetu i regularnie odwiedzając urząd pracy nadal pozostajemy bez pracy, jesteśmy narażeni na dość znaczne szkody emocjonalne, którym powinniśmy się opierać. Chodzi tutaj przede wszystkim o spadek poczucia własnej wartości, poczucie braku przydatności, małego znaczenia i niskiej skuteczności działania. Wówczas dobrym pomysłem jest inwestycja wolnego czasu w samorozwój – np. systematyczną naukę języka. Poczucie, że robimy coś systematycznie, coś co polepszy naszą przyszłą sytuację zawodową z pewnością wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie i ogólnie – na wiarę w lepszą przyszłość.

 

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz