WYNAGRODZENIE MINIMALNE

Gdzie oszczędzać pieniądze?

admin 13 września 2013 Aktualności Brak komentarzy


Wraz z każdym wynagrodzeniem część naszych pieniędzy przekazywana jest do ZUS-u i jeszcze w dalszym ciągu do OFE, gdzie pieniądze te pracują na naszą emeryturę. Jak się jednak okazuje, nie powinniśmy raczej liczyć na wysoką stopę zastąpienia (procentowy udział emerytury w ostatnim wynagrodzeniu). Z tego też powodu musimy samodzielnie zdecydować się na oszczędzanie pieniędzy w jednej z instytucji oferujących zakładanie Indywidualnego Konta Emerytalnego lub też Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Czasem musimy jednak iść dalej, szukając dodatkowych rozwiązań. W szczególności polecamy te wymienione poniżej.

Banki

Oszczędzanie pieniędzy w bankach jest niezwykle proste. Wystarczy, że ustawimy zlecenie stałe z przelewem niewielkiej kwoty każdego miesiąca lub nawet każdego tygodnia. Pieniądze te trafiać będą na nasze konto oszczędnościowe, gdzie systematycznie będą rosły. Banki nie oferują co prawda zawrotnego oprocentowania, jednak pieniądze w ten sposób zgromadzone możemy bardzo szybko wypłacić, jeśli zaszłaby taka potrzeba.

Fundusze inwestycyjne

Innym sposobem jest przekazanie pieniędzy w zarządzanie innym osobom. Szczególnie mocno powinniśmy zainteresować się funduszami inwestycyjnymi, które dostępne są w olbrzymiej liczbie i o bardzo szerokim zakresie związanym z ryzykiem. Najbezpieczniejsze fundusze rynku pieniężnego pozwalają na uzyskanie niewielkich, ale bardzo stabilnych dochodów. Dla osób bardziej skłonnych do ryzyka polecane są fundusze obligacji czy też zrównoważone. Najwięksi ryzykanci mogą decydować się na zakupy jednostek funduszy inwestujących w akcje małych spółek czy też akcje firm notowanych na zagranicznych giełdach.

Akcje

Samodzielne inwestowanie w akcje wymaga nie tylko dużej ilości wolnego czasu, ale również i wiedzy. Warto też posiadać nieco większe oszczędności, bowiem 100 złotych dokładane do portfela każdego miesiąca to trochę zbyt mało. Jeśli jednak posiadamy co najmniej kilka tysięcy złotych, wiedzę z zakresu inwestowania oraz przede wszystkim chęć, to w ten sposób samodzielnie możemy próbować pomnażać własne pieniądze. Co ważne, niektóre biura maklerskie oferują rachunki w ramach IKE lub IKZE.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz