WYNAGRODZENIE MINIMALNE

Żadna praca nie hańbi

admin 4 listopada 2013 Aktualności Brak komentarzy


Bezrobocie w Polsce wzrasta. Coraz trudniej znaleźć pracę albo młodym ludziom albo tym w podeszłym wieku. Jednym brak doświadczenia, którego nie mogą zdobyć skoro nikt nie daje im szansy. Drugich traktuje się, jakby byli całkiem zbędni pomimo posiadanego przez nich doświadczenia.

Z tego powodu część ludzi decyduje się na emigrację. Czasem dlatego, że sytuacja życiowa ewidentnie do tego zmusza, a czasem dlatego, że „w tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem”. A przecież zmiana branży, nawet całkowita, np. na sprzątanie osiedli w Warszawie może być bardzo dobrym wyjściem z sytuacji.

Praca jest potrzebą, ale i wartością

Człowiek potrzebuje pracy nie tylko po to, aby mieć pieniądze do życia oraz wykarmienia siebie i rodziny i zapewnienia sobie od czasu do czasu odrobiny rozrywki. Człowiek potrzebuje pracy, aby być potrzebnym, aby jego egzystencja była doceniana nie tylko przez kochające go osoby. Dlaczego więc tak bronimy się przed wykonywaniem niektórych zawodów, uznając je za uwłaczające? Mało tego, jeśli wyjeżdżamy za granicę w celach zarobkowych, taka sama praca nie jest już równie wstydliwa. Dlaczego tak się dzieje?

Pensja wyznacznikiem wartości

Bycie śmieciarzem, sprzątaczką, mycie elewacji w Warszawie lub innym dużym mieście nie jest pracą pożądaną. Ale wykonywanie takiego samego zawodu i dostawanie pensji w euro lub funtach już jest w porządku? Fakt, każdy za wykonywaną pracę chce dostać godziwą zapłatę, ale zadziwiające, że sprzątając niekiedy zarabia się więcej, niż wykonując pracę biurową, która jednak jest bardziej poważana. Gdzie tu sens?


sprzątanie

Prawdziwy powód do wstydu

Jest jednak coś, czego naprawdę należałoby się wstydzić. To nieposiadanie pracy i tkwienie na zasiłku w momencie, gdy można by było to zmienić. Z wygody, przerostu ambicji i innych przyczyn, niektóre osoby wolą być poza zawodowym obiegiem niż podjąć się jakiejkolwiek pracy. Tego chyba nikt nie będzie w stanie zmienić, póki będą ludzie wychodzący z założenia, że skoro ma się tytuł magistra to nie wypada np. pracować fizycznie w Polsce, bo zagranicą można stać na zmywaku. Argumentem są zawsze pieniądze. Tylko należy pamiętać, że pieniądze szczęścia nie dają, a praca – jakakolwiek, choćby dzięki ludziom, z którymi współpracujemy – już może.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz