WYNAGRODZENIE MINIMALNE

Czy da się przetrwać za minimalne wynagrodzenie?


Temat finansów jest dla większości osób tematem bardzo drażliwym, bowiem większość obywateli nie może pogodzić się z faktem, że za swoją pracę, nierzadko bardzo ciężką czy/i niebezpieczną, dostaje tak niewielkie pieniądze, iż ciężko jest im przetrwać do następnej wypłaty. Wiele osób musi żyć za wynagrodzenie minimalne, które obecnie wynosi 1680zł.

Czy jest to dużo czy też mało, czy da się za to przetrwać czy też nie, zależy od wielu czynników. Między innymi od tego, jak duże ma się mieszkanie i ile się za nie płaci, jak liczną ma się rodzinę i ile osób w tak zwanym gospodarstwie domowym pracuje zawodowo.

Znaczenie ma tu również to, jakiego rodzaju produkty się kupuje (najdroższe, znanych marek czy tańsze), ile wydaje się na tak zwaną rozrywkę, tj. kino, teatr, wyjścia do restauracji czy pubu, jak często organizuje się wyjazdy weekendowe czy dłuższe w celach rekreacyjnych. Nieco inaczej wygląda sytuacja młodego mieszkającego u rodziców, którym nie daje on środków na opłaty za mieszkanie oraz na zakupy, a inaczej osoby utrzymującej za jedno minimalne wynagrodzenie rodzinę przykładowo czteroosobową, w której żyją małe dzieci uczęszczające do przedszkola czy szkoły. Nie da się ukryć, iż utrzymanie obecnie nie jest rzeczą łatwą.

Otrzymując wynagrodzenie za pracę zdecydowana większość osób najpierw opłaca rachunki – za mieszkanie, prąd, wodę, gaz, ewentualne raty kredytów, po czym wybiera się na zakupy w celu kupienia najbardziej potrzebnych produktów jak żywność, środki czystości, w razie potrzeby odzież, bielizna, obuwie. W wielu przypadkach niedużo już zostaje z wypłaty. Odpowiadając na pytanie postawione w temacie – za wynagrodzenie minimalne można przetrwać, jeżeli prowadzi się racjonalny budżet domowy. Niemniej, jest zasadnicza różnica pomiędzy „przetrwać”, a „żyć godnie”.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz