WYNAGRODZENIE MINIMALNE

Wynagrodzenie minimalne w 2015 roku


Komisja Trójstronna poznała już w czerwcu propozycję rządu dotyczącą wysokości minimalnego wynagrodzenia w nadchodzącym 2015 roku. Zważywszy na obecnie panujące warunki, wciąż rosnące ceny… za wszystko, jest to temat wyjątkowo gorący. Jaka zatem jest propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku? Wiele wskazuje na to, iż kwota brutto będzie wynosić 1750zł, nie zaś 1731zł (zgodnie z zapisami ustawowymi).

W związku z powyższym wynagrodzenie wzrośnie o 70zł w porównaniu z obecnym 2014 rokiem. Obecnie bowiem minimalne wynagrodzenie wynosi 1680zł brutto. Choć pracodawcy są zadowoleni z podwyżki na takim poziomie, związki zawodowe domagały się, aby wysokość wynagrodzenia minimalnego wynosiła 1791zł brutto.
Z całą pewnością wiele osób nie zachwyca tak minimalna podwyżka, prawdą jest jednak, iż zbyt duży i nagły wzrost wynagrodzenia mógłby zaszkodzić wielu pracownikom. Jak to możliwe, że większa ilość pieniędzy może zaszkodzić? Można to wytłumaczyć bardzo łatwo. Otóż, ustalenie zbyt wysokiego wynagrodzenia minimalnego, które pracodawcy musieliby zgodnie z prawem zapewnić swoim pracownikom, mogłoby szybko doprowadzić pracodawców do konieczności podjęcia takich kroków jak znaczna redukcja zatrudnienia.

O ile więc tylko niektórzy mogliby cieszyć się wyższą comiesięczną pensją, o tyle całe mnóstwo zwolnionych pracowników zasiliłoby i tak już dość pokaźne grono osób bezrobotnych. Minimalne wynagrodzenie musi zatem być ustalane stosownie między innymi do panującego w danym momencie stanu gospodarki. Nie jest jednak aż tak źle jakby mogło się wydawać. Szczególnie młodzi ludzie, dopiero rozpoczynający pracę, mogą liczyć na większe pieniądze, niż jeszcze kilka lat temu. Ciekawostką jest, iż od roku 2007 kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrosła dokładnie o 79 proc. (w 2007 roku minimalne wynagrodzenie brutto wynosiło 936zł).

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz