WYNAGRODZENIE MINIMALNE

Domowy budżet – pieniądze pod kontrolą!

admin 7 stycznia 2015 Aktualności Brak komentarzy


Kontrola miesięcznych wydatków jest rzeczą wyjątkowo ważną i nie jest prawdą, iż swoje wydatki kontrolować powinny wyłącznie osoby, które otrzymują minimalne wynagrodzenie, osoby, którym bardzo ciężko jest związać koniec z końcem. Umiejętność zarządzania domowym budżetem jest bardzo cenną umiejętnością, którą wykształcić powinni w sobie wszyscy, niezależnie od wysokości dochodów.

Prawda bowiem jest taka, że jeśli nie kontroluje się wydatków, to bez względu na to, jak duże są miesięczne dochody, nietrudno jest wydawać więcej niż się zarabia. W takiej sytuacji wcześniej czy później z całą pewnością pojawią się problemy natury finansowej. Prowadzenie domowego budżetu pozwoli zaś na kontrolowanie wydatków, świadome wydawanie pieniędzy i być może dzięki temu uchroni przed kłopotami.

Istnieje obecnie całe mnóstwo ciekawych programów komputerowych oraz szablonów dot. prowadzenia domowego budżetu. Osoby, które z komputerem są „związane” na co dzień na pewno chętnie skorzystają z właśnie takiej opcji. Nie jest to jednak niezbędne do prowadzenia budżetu. Równie dobrze i solidnie budżet domowy może być prowadzony przy pomocy zwykłego zeszytu i długopisu.

Bardzo ważne jest to, aby spisać wszystkie tak zwane „stałe” wydatki czyli przykładowo opłaty za mieszkanie, prąd, wodę, ewentualne raty kredytu. Wówczas można zobaczyć, ile pieniędzy pozostanie na wszystkie inne wydatki, które nie są regularne. Koniecznie należy przyjrzeć się kwestii zakupów. W tym celu można zbierać paragony (nie pomijając również tych na najdrobniejsze kwoty). Widząc dokładnie, ile wydaję się na poszczególne produkty/usługi, można zacząć szukać oszczędności.

Oczywiście nie chodzi o to, aby oszczędzać na środkach czystości kupując tańsze i mniej skuteczne zamienniki, na jedzeniu czy lekach. Jeśli opłaty za prąd czy wodę są duże, można spróbować je zmniejszyć pamiętając o wyłączaniu światła w pomieszczeniu, z którego się wychodzi, na odłączaniu ładowarki z kontaktu czy na kontrolowaniu tego, w jakiej ilości wody się kąpie (można np. co drugi dzień brać prysznic, zamiast kąpieli w wannie wypełnionej wodą po brzegi).

 

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz